Homonnán találkoztak az első világháború emlékőrzői
Az első világháború emlékezetének megőrzését, fejlesztését szolgáló GOV4PeaCE projekt újabb állomása zajlott nemrégiben Homonnán.
A Kelet-szlovákiai településen a Central Europe program keretében Mórahalom partnerségével megvalósuló pályázat együttműködő szervezetei tartottak munkaértekezletet, amelyen a projektmenedzsment feladatai mellett több európai ország első világháborús örökségkezelési modelljét is megismerték a résztvevők. Emellett a határon átnyúló együttműködések fontosságáról és egy összehangolt, első világháborús kulturális útvonal létrehozásáról volt szó.
Nem véletlenül került január 28. és 30. között Homonnára az októberben Szegeden is bemutatott, nemzetközi együttműködés következő szakmai találkozója, hiszen ez a térség az első világháború nagy csatáinak helyszíne volt. A Monarchia hadseregének legkülönbözőbb nemzetiségű katonái mellett a magyar katonák itt az államuk ezeréves határait is védték a betörő orosz csapatokkal szemben. A Felvidéken 1914 őszétől 1915 tavaszáig folyt harcokban a szemben álló hadseregek több mint negyvenezer katonája lelte halálát. Sírjaik ma is ott domborulnak a Kárpátok magaslatain, völgyeiben meghúzódó 236 katonatemetőben.
A munkaértekezletre olyan intézmények és szervezetek képviselői érkeztek Szlovéniából, Olaszországból, Szlovákiából, Lengyelországból, Ukrajnából, Belgiumból, akik saját hazájukban az első világháború eseményeinek kutatásával, a háborús emlékhelyek ápolásával elkötelezetten és magas szakmai színvonalon foglalkoznak. Magyarországot a projektgazda önkormányzat mellett a szegedi Meritum Kulturális és Művelődési Közhasznú Egyesület képviselte, akik magukkal vitték a találkozóra temesvári, és csíkszentmártoni hagyományőrző partnerszervezeteik képviselőit is. A résztvevők a tanácskozáson áttekintették az Olaszország-Szlovénia, Lengyelország-Szlovákia, Belgium-Franciaország, az olaszországi Trentino-Alto Adige-Veneto-Friuli régiók közötti emlékőrzésre épülő, jól működő Interreg-programok országhatárokon átnyúló projektjeit.
A tanácskozás utáni terepbejáráson pedig felkeresték a helyi önkormányzatok, az állami szervek és a civilek által nagyszerűen karbantartott sztakcini, prislopi és topolai haditemetőket, valamint az elesett katonák kriptáját Osadnéban. A programban együttműködő szervezetek a találkozó során megismerték az emlékhelyek fejlesztésével összefüggő terveket valamint a fenntartásukkal és gondozásukkal kapcsolatos tapasztalatokat és nehézségeket is. A résztvevők szerint mindez igazolásul szolgált arra is, hogy megbizonyosodjanak: a már meglévő együttműködések jó alapot szolgáltatnak a GOV4PeaCE programban megfogalmazott célkitűzések megvalósulásához. A közös munka megteremtheti az első világháború által érintett, Közép-Kelet-Európai hadszíntereket átfogó kulturális útvonal létrejöttét, az emlékőrzés erősítését.
https://www.interreg-central.eu/projects/gov4peace/