Mórahalom a földhőhasznosítás mintavárosa
Az Energiaügyi Minisztérium is beszámol a mórahalmi "svájci projektről"
A csongrád-csanádi járásközpont lakói a kiváló helyi adottságokra építve nemcsak a gyógyfürdőben használják a termálvizet. Többszörös pályázati nyertesként a településfűtésben is alkalmazott geotermikus kaszkádrendszereket alakítottak ki a városban. Lelkesedésüket jól mutatja, hogy elsőként jelentkeztek a Svájci Hozzájárulás keretében legutóbb kiírt földhős felhívásra. A tizenegy befutó egyikeként végeztek, így az összesen 5 milliárd forint megítélt támogatásból jut a Mórahalmon megkezdett munka folytatására is.
A sikeres előzményekre építő új fejlesztésben további hat közintézményt kapcsolnak be a távhőhálózatba, és korszerűsítik, automatizálják a Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő távhőközpontját. A 603 millió forintos projekt költségeiből 507 millió forintot fedez a svájci és magyar kormányzati támogatás, a fennmaradó részt az önkormányzat biztosítja.A fokozatosan fejlesztett mórahalmi geotermikus rendszer követendő példaként szolgálhat az 5-25 ezer lakosú hazai települések számára.
Az Energiaügyi Minisztérium a tavaly elfogadott hasznosítási koncepcióban foglaltak szerint 2030-ra megduplázni tervezi a földhő energetikai felhasználását. A szakpolitikai dokumentum a legnagyobb és leggyorsabban kiaknázható lehetőségeket az ipari, mezőgazdasági-élelmiszeripari és településfűtési célú hőhasznosításban azonosította be.